Torsdag ble arbeidet med å fjerne hvalkadaveret fullført, etter en intensiv arbeidsperiode og tett dialog med relevante myndigheter. Tillatelse fra Statsforvalteren forelå onsdag ettermiddag, og allerede torsdag morgen ble kadaveret transportert bort fra området.
Hvalen er nå sendt til Hamar, der den skal bearbeides hos Biosirk AS og omgjøres til dyrefôr. På denne måten blir ressursene tatt i bruk på en bærekraftig måte og ført tilbake i kretsløpet.

Flere alternativer ble vurdert
Kommunens tekniske avdeling og havnevesen vurderte flere løsninger før valget ble tatt.
Sjødeponering lot seg ikke gjennomføre, og ville i tillegg kunne medføre lokal forurensning og høye kostnader.
Nedgraving fikk ikke godkjenning fra myndighetene, blant annet på grunn av risiko for påvirkning av grunnvann, gassutvikling og bakterier i verneområdet, samt fare for at kadaveret kunne bli gravd frem av sjøen.
Å la hvalen bli liggende var heller ikke aktuelt, da dette ville skapt utfordringer knyttet til lukt og folkehelse.
Tilbake til normalen
Med hvalkadaveret nå fjernet, kan situasjonen på Østhassel normaliseres, og vanlig ferdsel i området er gjenopptatt.
– Vi er trygge på at dette er den beste og mest bærekraftige løsningen. Ved å sende hvalen til gjenvinning på Hamar fjerner vi et miljøproblem og sikrer samtidig at ressursene blir utnyttet på en forsvarlig måte.
Kommunen trekker også frem det gode samarbeidet i saken:
– Vi er stolte over samarbeidet på tvers av fagfelt og sektorer. Sammen med Statsforvalteren og Statens naturoppsyn, som også har bidratt økonomisk, har vi fått på plass en god løsning. Vi vil også takke Lars Erling Reinertsen for en imponerende innsats i gjennomføringen av operasjonen.